top of page

שישה דברים שצריך לדעת לפני הפקת ספר

החלטתם להפיק ספר? כמה מרגש! אחרי שהתבשלתם עם הרעיון המקורי שלכם, התקדמתם עם מלאכת הכתיבה, ואפילו התחלתם לעשות לעצמכם יח״צ בסביבה הקרובה - הגיע הזמן לארוז את כל הטוב הזה לכדי ספר ממשי.


כשמדובר בפרויקט משמעותי כל כך, חשוב לגשת אליו באופן שיפיק ממנו את המיטב. לכן, רגע לפני שתצאו לדרך, ריכזתי במיוחד עבורכם כמה טיפים חשובים במיוחד לקראת הפקת הספר שלכם - וכל שנותר לכם הוא לגזור, לשמור (או לעשות פרינט סקרין), ולצאת לדרך.


1. החליטו על גודל ועובי הספר לפני ההדפסה

מספר העמודים שיהיה בספר, גודלו והעובי שלו, הם נתונים שיש לקבוע לפני השלב בו הספר עומד ומסודר. הנטייה לחשוב שמספר העמודים בספר יהיה שווה למספר העמודים בקובץ הממוחשב שהתקבל מעורך הספר היא שגויה, ולכן, חשוב להתייעץ עם מעצבת שתגדיר יחד איתכם את הבחירה הנכונה לגבי הספר הספציפי שלכם. ההחלטה תתבסס על פי קהל היעד, סוג הספר, סוג ההדפסה, ושלל גורמים נוספים שיכריעו על גודלו ועוביו של הספר שלכם.


עיצוב ספר


2. התחילו מעימוד הספר (ולא עיצוב הכריכה)

הכריכה ועמודי הספר הם בלתי נפרדים זה מזה, והעיצוב והמבנה שלהם צריכים להתכתב אחד עם השני. לכן, חשוב לשלב את המעצבת בשלב עימוד הספר, כך שהיא תהיה זו שמעמדת אותו. לאחר השלב בו המעצבת תעבוד על עימוד הספר ותתאים אותו באופן המקצועי ביותר לקהל היעד שלכם וסוג הספר, תתקדמו יחד אל עבר עיצוב הכריכה כך שתתכתב עם סגנון הספר שרקמתם יחד.


3. אל תוותרו על הגהה

משום מה, הגהה זכתה למעמד המפוקפק של שלב פחות חשוב בהליך הפקת הספר, כשבפועל הוא קריטי למדי. מדובר בפיינל טאץ׳ בהפקת הספר שלכם, זה שתפקידו ללטש, לדייק ולאתר את הטעויות הקטנטנות שייתכן והתפספסו לאורך הדרך. רק תחשבו על התרחיש (המבאס למדי, יש לציין) בו ויתרתם על הגהה, הדפסתם את הספר, וגיליתם פסיק מיותר או נקודות שחסרות. לכן, לקראת הפקת הספר חשוב לבצע שני סבבי הגהה - אחת לפני העימוד ואחת נוספת אחריו, כדי להימנע מפספוסים.


4. איורים - רק אחרי הפגישה עם המעצבת

חושבים על ספר ילדים ומרגישים שנכנסה בכם המוזה? זה השלב להניח אותה בצד לרגע ולקבוע פגישה עם המעצבת הגרפית שלכם. הפגישה נועדה כדי לבנות פורמט לספר, לחלק את הטקסט לגבי העמודים, ולחשוב יחד על גודל הספר האידיאלי ביחס למספר העמודים המתוכננים לספר שלכם בהתאם לגילאי קהל היעד. רק לאחר הפגישה הזו יש לגשת למאייר, או לאייר בעצמכם, כדי שהאיורים יותאמו לפורמט הספר אותו הגדרתם בפגישת העיצוב.  עיצוב ספר עיצוב כריכה לספרו של תמיר אברהם  // חוכמת החמורים

5. לבחור את שיטת הכריכה הנכונה

בעולמות כריכת הספרים ישנם שני סוגים: כריכה בתפירה, או כריכה בהדבקת PUR, כשסוג הכריכה הנבחר יהיה מותנה בכמות העותקים שתרצו להדפיס. כריכה בתפירה מתאימה לכמות עותקים גדולה יחסית, המודפסת בדפוס אופסט. היא מבוצעת על גליונות גדולים, שעליהם מסודרים עמודי הספר, ולאחר שלב הקיפול נוצרים קונטרסים (שהם כמו מיני-חוברות) הנתפרים יחד. כריכה בהדבקת PUR יתאימו לספרים המודפסים בכמות קטנה יחסית, בדפוס דיגיטלי.


עיצוב ספר

6. להתאים את הספר למכירה באמאזון

עבור אלו מכם שחושבים על כיוון גלובאלי לספר שלהם, ההמלצה שלי היא להתאים אותו לפורמט אמאזון-פרינדלי עוד לפני שלב ההפקה שלו. אני יודעת, זה עשוי להישמע כמו טיפ נישתי, אבל כיוון שאמאזון היא פלטפורמה מבוססת אלגוריתם, כך גם הספרים הנמכרים בה בהצלחה מעוצבים בסגנון מסוים, כזה שתואם לאותו אלגוריתם. כדי להעלות את הסיכוי שהספר שלכם יתפוס את תשומת הלב של משתמשי אמאזון, מומלץ לעצב את הכריכה שלו באופן מסוים, כזה שתואם לאלגוריתם ולטרנדים הקיימים באמאזון. את ההתאמה הזו תוכלו לעשות יחד עם המעצבת שלכם, שתסייע לכם ביצירת הכריכה הכי מדויקת עבור הפלטפורמה.

צלחתם את השלבים האלו? עכשיו, אתם מצויידים בכל שתזדקקו לו לקראת הפקת הספר המעולה והמהמם שלהם. מרגישים שאתם זקוקים לסיוע וליווי? בשביל זה אני כאן! צרו איתי קשר ויחד נצעד אל עבר הפקת הספר שלכם.הכנתי לכם כאן כמה לוחות השראה לעיצוב הספר:

לוח השראה - כריכות ספרים: https://www.pinterest.co.uk/natalieklugNBA/cover-books/

לוח השראה - עימוד / תוכן עניינים ופנים ספר: https://www.pinterest.co.uk/natalieklugNBA/book-layout/

לוח השראה - ספרי שירה ועוד: https://www.pinterest.co.uk/natalieklugNBA/poetry-books/

לוח השראה - ספרי ילדים: https://www.pinterest.co.uk/natalieklugNBA/children-books/


לסיכום, או במילים אחרות, לאחרית דבר, עיצוב ספר הינו פרויקט מורכב לא פחות מכתיבת הספר, תפקיד העיצוב הוא להעביר מסר, ללכוד את עיניהם של הקוראים, למשוך את תשומת הלב ולעורר סקרנות ויחד עם זאת להיות נוח לאחיזה ולקריאה רציפה.

חשוב לבחור מעצב שמסתכל על פרי יצירתכם בצורה רוחבית, שמבין מיהו קהל היעד, מה הז׳אנר של הספר שלכם, מהו המסר ובקיצור לתרגם את מה שמתחולל אצלכם בראש ובלב לכדי מציאות.

תזכרו תמיד - המדיום הוא המסר.

 

מחפשים.ות מעצב לעיצוב הספר שלכם? יש לכם.ן עוד שאלות בעניין?

מוזמנים.ות ליצור איתי קשר ואשמח לעצב לכם.ן את הספר הבא שלכם.ן

מוזמנים.ות ליצור איתי קשר כאן

 
 


עיצוב ספר


אני מזמינה אתכם להרשם לניוזלייטר שלי כאן


10 צפיות

Comments


bottom of page